Yageo RT0805BRD0714RL
RT0805BRD0714RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRD0714RL
Brief Description
RES SMD 14 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRD0714RL.pdf
Availability of RT0805BRD0714RL
QUANTITY
RT0805BRD0714RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRD0714RL
Internal Part NumberEIS-RT0805BRD0714RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)14
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRD0714RL
Related LinksRT0805B, RT0805BRD0714RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRD0714RL Details Description
Related parts for RT0805BRD0714RL
IC REG MULT CONFIG INV ISO 8DIP datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf
VARIABLE TRANSFORMER 280V 112A datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 7.5VOUT 25W datasheet.pdf
OSC MEMS 65.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
OSC XO 2.048MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.0068UF 10% 310VAC AXI datasheet.pdf