Yageo RT0805BRD071K87L
RT0805BRD071K87L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRD071K87L
Brief Description
RES SMD 1.87K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRD071K87L.pdf
Availability of RT0805BRD071K87L
QUANTITY
RT0805BRD071K87L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRD071K87L
Internal Part NumberEIS-RT0805BRD071K87L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.87k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRD071K87L
Related LinksRT0805BR, RT0805BRD071K87L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRD071K87L Details Description
Related parts for RT0805BRD071K87L
RES 56 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf