Yageo RT0805BRD0720K5L
RT0805BRD0720K5L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRD0720K5L
Brief Description
RES SMD 20.5K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRD0720K5L.pdf
Availability of RT0805BRD0720K5L
QUANTITY
RT0805BRD0720K5L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRD0720K5L
Internal Part NumberEIS-RT0805BRD0720K5L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRD0720K5L
Related LinksRT0805BR, RT0805BRD0720K5L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRD0720K5L Details Description
Related parts for RT0805BRD0720K5L
IC DAC 12BIT R-R W/BUFF 8-MSOP datasheet.pdf
TRIMMER 2M OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
ZACK STRIP 10-SECTION WHITE datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 91MM datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V SOT23-3 datasheet.pdf
IC FPGA 488 I/O 652BGA datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
CAP FILM 560NF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf