Yageo RT0805BRD07249RL
RT0805BRD07249RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRD07249RL
Brief Description
RES SMD 249 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRD07249RL.pdf
Availability of RT0805BRD07249RL
QUANTITY
RT0805BRD07249RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRD07249RL
Internal Part NumberEIS-RT0805BRD07249RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)249
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRD07249RL
Related LinksRT0805BR, RT0805BRD07249RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRD07249RL Details Description
Related parts for RT0805BRD07249RL
RES SMD 2.37 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 50UH 35A 5.3 MOHM CHAS datasheet.pdf
IC FET BUS SWITCH DUAL 24TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 84POS 1MM SMD GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 10 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 62.6 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 70A datasheet.pdf