Yageo RT0805BRD07300KL
RT0805BRD07300KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRD07300KL
Brief Description
RES SMD 300K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRD07300KL.pdf
Availability of RT0805BRD07300KL
QUANTITY
RT0805BRD07300KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRD07300KL
Internal Part NumberEIS-RT0805BRD07300KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)300k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRD07300KL
Related LinksRT0805BR, RT0805BRD07300KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRD07300KL Details Description
Related parts for RT0805BRD07300KL
CONN HEADER RTANG .100 11POS TIN datasheet.pdf
IC INVERTER ULP-A DUAL 6MICROPAK datasheet.pdf
CAP CER 240PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
MCU ARM 32BIT 512K FLASH 144LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FLAT BKWY 10POS datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 102 TYPE A 23POS datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 26POS DR LOW P datasheet.pdf
TXRX DWDM EML 100GHZ APD XFP datasheet.pdf
RES SMD 40.2 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf