Yageo RT0805BRD0730K1L
RT0805BRD0730K1L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRD0730K1L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 30.1K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRD0730K1L.pdf
Availability of RT0805BRD0730K1L
QUANTITY
RT0805BRD0730K1L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRD0730K1L
Internal Part NumberEIS-RT0805BRD0730K1L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)30.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRD0730K1L
Related LinksRT0805BR, RT0805BRD0730K1L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRD0730K1L Details Description
Related parts for RT0805BRD0730K1L
PHOTODIODE UV 17.74MM SQ TO-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 7POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 32V datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS 1.0MM VERT SMD datasheet.pdf
MPAC 8R ST PF HDR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 3.5A 52.9 MOHM SMD datasheet.pdf