Yageo RT0805BRD0733K2L
RT0805BRD0733K2L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRD0733K2L
Brief Description
RES SMD 33.2K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRD0733K2L.pdf
Availability of RT0805BRD0733K2L
QUANTITY
RT0805BRD0733K2L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRD0733K2L
Internal Part NumberEIS-RT0805BRD0733K2L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)33.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRD0733K2L
Related LinksRT0805BR, RT0805BRD0733K2L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRD0733K2L Details Description
Related parts for RT0805BRD0733K2L
FIXED IND 100NH 50MA 500 MOHM datasheet.pdf
CONN RECEPT 20POS FEMALE CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP POLYMER 100UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 6-18V 2.1A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 898 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf