Yageo RT0805BRD07360KL
RT0805BRD07360KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRD07360KL
Brief Description
RES SMD 360K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRD07360KL.pdf
Availability of RT0805BRD07360KL
QUANTITY
RT0805BRD07360KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRD07360KL
Internal Part NumberEIS-RT0805BRD07360KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)360k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRD07360KL
Related LinksRT0805BR, RT0805BRD07360KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRD07360KL Details Description
Related parts for RT0805BRD07360KL
CAP FILM 10UF 10% 210VAC QC TERM datasheet.pdf
RES SMD 102 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
VARISTOR 216V 40KA SQUARE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
RES 2.08K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE BLOK BLT DWN 32V 500A CHASS datasheet.pdf
DIODE ZENER datasheet.pdf
Connector Socket 45 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HAND TOOL FOR 1.25MM WTB CONTACT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf