Yageo RT0805BRD0736KL
RT0805BRD0736KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRD0736KL
Brief Description
RES SMD 36K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRD0736KL.pdf
Availability of RT0805BRD0736KL
QUANTITY
RT0805BRD0736KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRD0736KL
Internal Part NumberEIS-RT0805BRD0736KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)36k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRD0736KL
Related LinksRT0805B, RT0805BRD0736KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRD0736KL Details Description
Related parts for RT0805BRD0736KL
Crystal 5.9904MHz 30ppm 18pF 150 Ohm -10°C - 60°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
RES SMD 787 OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.1 OHM 5% 2W 4124 datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 6V 21W datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
10+10 DIL VERT SMT HDR P/P datasheet.pdf
XCEDE 2W 4PVH 4COL datasheet.pdf