Yageo RT0805BRD07383RL
RT0805BRD07383RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRD07383RL
Brief Description
RES SMD 383 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRD07383RL.pdf
Availability of RT0805BRD07383RL
QUANTITY
RT0805BRD07383RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRD07383RL
Internal Part NumberEIS-RT0805BRD07383RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)383
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRD07383RL
Related LinksRT0805BR, RT0805BRD07383RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRD07383RL Details Description
Related parts for RT0805BRD07383RL
IC NVSRAM 8MBIT 100NS 36EDIP datasheet.pdf
IC SUPRVSR 4.50V OPN DRAIN 8SOIC datasheet.pdf
IC DAC 12BIT VOUT W/REF TSOT23-8 datasheet.pdf
IC FPGA 119 I/O 256FBGA datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
LABEL ROLL WHITE UNLABELED datasheet.pdf
CIR BRKR 80MA 250VAC 65VDC datasheet.pdf