Yageo RT0805BRD0738R3L
RT0805BRD0738R3L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRD0738R3L
Brief Description
RES SMD 38.3 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRD0738R3L.pdf
Availability of RT0805BRD0738R3L
QUANTITY
RT0805BRD0738R3L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRD0738R3L
Internal Part NumberEIS-RT0805BRD0738R3L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)38.3
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRD0738R3L
Related LinksRT0805BR, RT0805BRD0738R3L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRD0738R3L Details Description
Related parts for RT0805BRD0738R3L
IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 datasheet.pdf
RES 196K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
XLAMP XML COLOR LED RGB,W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 5.2VOUT 25W datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 30PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEAT SHRINK datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS SKT datasheet.pdf