Yageo RT0805BRD0738R3L
RT0805BRD0738R3L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRD0738R3L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 38.3 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRD0738R3L.pdf
Availability of RT0805BRD0738R3L
QUANTITY
RT0805BRD0738R3L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRD0738R3L
Internal Part NumberEIS-RT0805BRD0738R3L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)38.3
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRD0738R3L
Related LinksRT0805BR, RT0805BRD0738R3L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRD0738R3L Details Description
Related parts for RT0805BRD0738R3L
RES ARRAY 8 RES 2.2K OHM 9SRT datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS 1.25MM GOLD datasheet.pdf
BUMPER CYLIN 0.375" DIA BLK datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 2.6A SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 61POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf