Yageo RT0805BRD073K48L
RT0805BRD073K48L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRD073K48L
Brief Description
RES SMD 3.48K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRD073K48L.pdf
Availability of RT0805BRD073K48L
QUANTITY
RT0805BRD073K48L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRD073K48L
Internal Part NumberEIS-RT0805BRD073K48L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.48k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRD073K48L
Related LinksRT0805BR, RT0805BRD073K48L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRD073K48L Details Description
Related parts for RT0805BRD073K48L
RES SMD 0.47 OHM 5% 2W 4525 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 250V 20A TO220SM datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
TPS2022EVM-290 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
FIBER 2.5MM THRUBEAM R4 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf