Yageo RT0805BRD07442RL
RT0805BRD07442RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRD07442RL
Brief Description
RES SMD 442 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRD07442RL.pdf
Availability of RT0805BRD07442RL
QUANTITY
RT0805BRD07442RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRD07442RL
Internal Part NumberEIS-RT0805BRD07442RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)442
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRD07442RL
Related LinksRT0805BR, RT0805BRD07442RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRD07442RL Details Description
Related parts for RT0805BRD07442RL
IC DAC 8BIT DUAL MULTIPLY 20-DIP datasheet.pdf
SWITCH REED OCC SPST DEUTSCH datasheet.pdf
RES 0.0 OHM 3A JUMP AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 6.6A TO-220 datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 1W DO213AB datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 10MH 80MA 80 OHM TH datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RECEIVER SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf