Yageo RT0805BRD07470RL
RT0805BRD07470RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRD07470RL
Brief Description
RES SMD 470 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRD07470RL.pdf
Availability of RT0805BRD07470RL
QUANTITY
RT0805BRD07470RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRD07470RL
Internal Part NumberEIS-RT0805BRD07470RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)470
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRD07470RL
Related LinksRT0805BR, RT0805BRD07470RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRD07470RL Details Description
Related parts for RT0805BRD07470RL
SWITCH KNOB ILLUM 2POS DPST RED datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 4.72"L X 4.72"W datasheet.pdf
IC OFFLINE CTRLR SMPS CM TO220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FUSE GLASS 200MA 250VAC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
SENS INDUCT PROX 3W SPST M8 datasheet.pdf
CABLE 17POS datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
BARRIER STRIP, MODIFIED datasheet.pdf
RES SMD 6.81K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf