Yageo RT0805BRD07499RL
RT0805BRD07499RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRD07499RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 499 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRD07499RL.pdf
Availability of RT0805BRD07499RL
QUANTITY
RT0805BRD07499RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRD07499RL
Internal Part NumberEIS-RT0805BRD07499RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRD07499RL
Related LinksRT0805BR, RT0805BRD07499RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRD07499RL Details Description
Related parts for RT0805BRD07499RL
BATTERY PACK NIMH 9.6V 700MAH datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 14DSO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
Connector Receptacle 3 Position 0.079" (2.00mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
VARISTOR 610V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 90W datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 4PIN CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
4MM DIY STKP SCREW BLUE datasheet.pdf