Yageo RT0805BRD0749K9L
RT0805BRD0749K9L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRD0749K9L
Brief Description
RES SMD 49.9K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRD0749K9L.pdf
Availability of RT0805BRD0749K9L
QUANTITY
RT0805BRD0749K9L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRD0749K9L
Internal Part NumberEIS-RT0805BRD0749K9L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)49.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRD0749K9L
Related LinksRT0805BR, RT0805BRD0749K9L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRD0749K9L Details Description
Related parts for RT0805BRD0749K9L
Connector Quick Connect Tab 14-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONN PIN 22-24AWG CRIMP 30GOLD datasheet.pdf
RES SMD 18.2K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
BOOT MOLDED POLY SEMI-RIGID datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 18.8A 5 MOHM TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RND SPACER 0.171" NYLON 16.76MM datasheet.pdf
RES 0.169 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 37POS PIN datasheet.pdf
RES 649 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 50V datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf