Yageo RT0805BRD07511RL
RT0805BRD07511RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRD07511RL
Brief Description
RES SMD 511 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRD07511RL.pdf
Availability of RT0805BRD07511RL
QUANTITY
RT0805BRD07511RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRD07511RL
Internal Part NumberEIS-RT0805BRD07511RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)511
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRD07511RL
Related LinksRT0805BR, RT0805BRD07511RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRD07511RL Details Description
Related parts for RT0805BRD07511RL
RES SMD 2.74K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 90DEG 3.5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CAP CER 75PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS PIN datasheet.pdf
Connector Socket 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf