Yageo RT0805BRD07523KL
RT0805BRD07523KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRD07523KL
Brief Description
RES SMD 523K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRD07523KL.pdf
Availability of RT0805BRD07523KL
QUANTITY
RT0805BRD07523KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRD07523KL
Internal Part NumberEIS-RT0805BRD07523KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)523k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRD07523KL
Related LinksRT0805BR, RT0805BRD07523KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRD07523KL Details Description
Related parts for RT0805BRD07523KL
CAP FILM 0.12UF 2% 50VDC 2416 datasheet.pdf
JUMPER-H1507TR/A3048R/H1505TR 3" datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CONV D/A 14BIT 130MSPS 28-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 634K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
BRACKET CEILING HANGER 6X6" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 294K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.36 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf