Yageo RT0805BRD0761K9L
RT0805BRD0761K9L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRD0761K9L
Brief Description
RES SMD 61.9K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRD0761K9L.pdf
Availability of RT0805BRD0761K9L
QUANTITY
RT0805BRD0761K9L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRD0761K9L
Internal Part NumberEIS-RT0805BRD0761K9L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)61.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)