Yageo RT0805BRD0764K9L
RT0805BRD0764K9L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRD0764K9L
Brief Description
RES SMD 64.9K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRD0764K9L.pdf
Availability of RT0805BRD0764K9L
QUANTITY
RT0805BRD0764K9L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRD0764K9L
Internal Part NumberEIS-RT0805BRD0764K9L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)64.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRD0764K9L
Related LinksRT0805BR, RT0805BRD0764K9L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRD0764K9L Details Description
Related parts for RT0805BRD0764K9L
CAP CER 3.6PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES SMD 806 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC DIFF LINE TXRX H-S 64-TSSOP datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.5V 0.6A SYNC 6-LLP datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 20VA THRU HOLE datasheet.pdf
RESISTOR VAR 2K OHM EXT PNL MT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 20A 125V datasheet.pdf
HOLDER COIN CELL 6.8MM SMD datasheet.pdf
CAP CER 1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 51UH 167MA 2.85 OHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 68PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf