Yageo RT0805BRD07680RL
RT0805BRD07680RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRD07680RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 680 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRD07680RL.pdf
Availability of RT0805BRD07680RL
QUANTITY
RT0805BRD07680RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRD07680RL
Internal Part NumberEIS-RT0805BRD07680RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)680
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRD07680RL
Related LinksRT0805BR, RT0805BRD07680RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRD07680RL Details Description
Related parts for RT0805BRD07680RL
RES SMD 2.67K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
DIP CABLE - HDP20H/AE20G/HDP20H datasheet.pdf
RES SMD 649 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 1.43A 305 MOHM datasheet.pdf
MODULE OUTPUT SHORT CIRCUIT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 5POS PIN datasheet.pdf
54 MODII HDR DRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
RES SMD 3.24K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 10 RES 100 OHM 20DRT datasheet.pdf