Yageo RT0805BRD076K19L
RT0805BRD076K19L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRD076K19L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 6.19K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRD076K19L.pdf
Availability of RT0805BRD076K19L
QUANTITY
RT0805BRD076K19L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRD076K19L
Internal Part NumberEIS-RT0805BRD076K19L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.19k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRD076K19L
Related LinksRT0805BR, RT0805BRD076K19L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRD076K19L Details Description
Related parts for RT0805BRD076K19L
DIODE GEN PURP 200V 6A DO203AA datasheet.pdf
RES SMD 732K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
LED PRISM 3MM SQ GREEN SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
RES 1 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 600 OHM 0.05% 0.3W 1206 datasheet.pdf