Yageo RT0805BRD078K66L
RT0805BRD078K66L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRD078K66L
Brief Description
RES SMD 8.66K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRD078K66L.pdf
Availability of RT0805BRD078K66L
QUANTITY
RT0805BRD078K66L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRD078K66L
Internal Part NumberEIS-RT0805BRD078K66L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.66k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRD078K66L
Related LinksRT0805BR, RT0805BRD078K66L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRD078K66L Details Description
Related parts for RT0805BRD078K66L
CAP ALUM 1000UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FUSE CERM 2A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X15MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 500V X7R AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 0.499 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SSR MOSFET SPST-NO 2A 60V datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 6.3V X7T 0603 datasheet.pdf
EVAL BRD FOR MDCM28AP120M320A50 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 56POS PIN datasheet.pdf