Yageo RT0805BRD07976RL
RT0805BRD07976RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRD07976RL
Brief Description
RES SMD 976 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRD07976RL.pdf
Availability of RT0805BRD07976RL
QUANTITY
RT0805BRD07976RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRD07976RL
Internal Part NumberEIS-RT0805BRD07976RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)976
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRD07976RL
Related LinksRT0805BR, RT0805BRD07976RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRD07976RL Details Description
Related parts for RT0805BRD07976RL
RES SMD 1.6K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN HEADER R/A .100 6POS 15AU datasheet.pdf
RES SMD 1.24K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets 9, 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC FILTER SW CAP DUAL 16-QSOP datasheet.pdf
Crystal 32.0000MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 10% 275VAC RADIAL datasheet.pdf