Yageo RT0805BRE07100RL
RT0805BRE07100RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRE07100RL
Brief Description
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRE07100RL.pdf
Availability of RT0805BRE07100RL
QUANTITY
RT0805BRE07100RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRE07100RL
Internal Part NumberEIS-RT0805BRE07100RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRE07100RL
Related LinksRT0805BR, RT0805BRE07100RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRE07100RL Details Description
Related parts for RT0805BRE07100RL
IC REG ISOLATED 5V 20MA 7SOP datasheet.pdf
TRIMMER 10 OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV PUSH PULL 8DIP GW datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 220K OHM 2512 datasheet.pdf