Yageo RT0805BRE07118KL
RT0805BRE07118KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRE07118KL
Brief Description
RES SMD 118K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRE07118KL.pdf
Availability of RT0805BRE07118KL
QUANTITY
RT0805BRE07118KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRE07118KL
Internal Part NumberEIS-RT0805BRE07118KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)118k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRE07118KL
Related LinksRT0805BR, RT0805BRE07118KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRE07118KL Details Description
Related parts for RT0805BRE07118KL
IC DECODER 3-8 LINE 16-SOP datasheet.pdf
IC FIXED POINT DSP 179-BGA datasheet.pdf
RES 511 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 64VQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
THERMAL PAD H48-2 TO-3 2MM datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
RES 300 OHM 0.3W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 0.25% 1/10W 0805 datasheet.pdf
ZERO SMOG 6V FUME EXTRACTION 100 datasheet.pdf