Yageo RT0805BRE0716KL
RT0805BRE0716KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRE0716KL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 16K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRE0716KL.pdf
Availability of RT0805BRE0716KL
QUANTITY
RT0805BRE0716KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRE0716KL
Internal Part NumberEIS-RT0805BRE0716KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRE0716KL
Related LinksRT0805B, RT0805BRE0716KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRE0716KL Details Description
Related parts for RT0805BRE0716KL
RES SMD 562 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 20POS 10MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
RES 1.27 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2.94 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 162 OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf