Yageo RT0805BRE07187KL
RT0805BRE07187KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRE07187KL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 187K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRE07187KL.pdf
Availability of RT0805BRE07187KL
QUANTITY
RT0805BRE07187KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRE07187KL
Internal Part NumberEIS-RT0805BRE07187KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)187k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRE07187KL
Related LinksRT0805BR, RT0805BRE07187KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRE07187KL Details Description
Related parts for RT0805BRE07187KL
IC OPAMP GP 350KHZ 8SOIC datasheet.pdf
LED 5MM VERTICAL RED PC MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 220 OHM 5% AXL datasheet.pdf
LEAD CAR datasheet.pdf
IC REDRIVER SAS/SATA 4CH 42TQFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
PRESS BLOCK ASSY 40POS datasheet.pdf
TVS DIODE 120VWM 194.4VC P600 datasheet.pdf
PMI BASE S-6 BAYO 1 INCAND SCRW datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 28POS 1MM R/A datasheet.pdf