Yageo RT0805BRE0718R2L
RT0805BRE0718R2L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRE0718R2L
Brief Description
RES SMD 18.2 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRE0718R2L.pdf
Availability of RT0805BRE0718R2L
QUANTITY
RT0805BRE0718R2L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRE0718R2L
Internal Part NumberEIS-RT0805BRE0718R2L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.2
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRE0718R2L
Related LinksRT0805BR, RT0805BRE0718R2L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRE0718R2L Details Description
Related parts for RT0805BRE0718R2L
IC MPU I960 33MHZ 208QFP datasheet.pdf
RES SMD 162 OHM 0.02% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 39PF 150V 0606 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
HEX STANDOFF M6 NYLON 43MM datasheet.pdf
CONN HEADER 0.100 8 POS datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 30K OHM 5% 1012 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156" datasheet.pdf