Yageo RT0805BRE0719K6L
RT0805BRE0719K6L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRE0719K6L
Brief Description
RES SMD 19.6K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRE0719K6L.pdf
Availability of RT0805BRE0719K6L
QUANTITY
RT0805BRE0719K6L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRE0719K6L
Internal Part NumberEIS-RT0805BRE0719K6L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)19.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRE0719K6L
Related LinksRT0805BR, RT0805BRE0719K6L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRE0719K6L Details Description
Related parts for RT0805BRE0719K6L
CONN RECEPT 18POS DUAL datasheet.pdf
CONN HEADER HI-SPEED DUAL 80POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FUSE GLASS 500MA 250VAC 2AG datasheet.pdf
CONN PLUG 0.5MM 40POS STR SMD datasheet.pdf
CONN RCPT CONTACT 22-26 AWG GOLD datasheet.pdf
THERMISTOR 1K OHM 0402 datasheet.pdf
DIODE ZENER 25V 50W DO5 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 50W datasheet.pdf
CAP FILM 250VDC 2UF RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 20% 250VDC AXIAL datasheet.pdf