Yageo RT0805BRE071K37L
RT0805BRE071K37L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRE071K37L
Brief Description
RES SMD 1.37K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRE071K37L.pdf
Availability of RT0805BRE071K37L
QUANTITY
RT0805BRE071K37L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRE071K37L
Internal Part NumberEIS-RT0805BRE071K37L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.37k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRE071K37L
Related LinksRT0805BR, RT0805BRE071K37L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRE071K37L Details Description
Related parts for RT0805BRE071K37L
IC REG BUCK ADJ 1A 24SOIC datasheet.pdf
TXRX OPT SM SFF SONET OC48/SDH datasheet.pdf
CAP CER 1UF 10V X7R 0603 datasheet.pdf
OSC MEMS 15.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
JUMPER SKT CLOSED TOP RED datasheet.pdf
LED LUXEON COOL WHITE 5000K 3SMD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 9V 15W datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 3.3V datasheet.pdf
LED ARRAY 4000LM WARM WHITE datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf