Yageo RT0805BRE071K58L
RT0805BRE071K58L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRE071K58L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.58K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRE071K58L.pdf
Availability of RT0805BRE071K58L
QUANTITY
RT0805BRE071K58L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRE071K58L
Internal Part NumberEIS-RT0805BRE071K58L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.58k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRE071K58L
Related LinksRT0805BR, RT0805BRE071K58L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRE071K58L Details Description
Related parts for RT0805BRE071K58L
D-SUB CABLE MMU50K/MC50M/MFU50K datasheet.pdf
LED RED DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES SMD 549 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN HEADER STR DL 40PS GOLD SMD datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16DIP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC FPGA 140 I/O 256BGA datasheet.pdf
DOUBLE LOOP CABLE TIES datasheet.pdf
Connector Socket 72 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FUSE HOLDER 250V datasheet.pdf