Yageo RT0805BRE0720RL
RT0805BRE0720RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRE0720RL
Brief Description
RES SMD 20 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRE0720RL.pdf
Availability of RT0805BRE0720RL
QUANTITY
RT0805BRE0720RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRE0720RL
Internal Part NumberEIS-RT0805BRE0720RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRE0720RL
Related LinksRT0805B, RT0805BRE0720RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRE0720RL Details Description
Related parts for RT0805BRE0720RL
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
IC DECODER/DEMUX 1-8 HS 16SOIC datasheet.pdf
CONN HOUSING 26POS .100 POL DUAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 900KHZ 8SO datasheet.pdf
SIDACTOR BI 77V 250A QFN SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC USB PWR CTRLR 1.5A 8SOIC datasheet.pdf
RES 887K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS SKT datasheet.pdf
F39-CN3 datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf