Yageo RT0805BRE07215KL
RT0805BRE07215KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRE07215KL
Brief Description
RES SMD 215K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRE07215KL.pdf
Availability of RT0805BRE07215KL
QUANTITY
RT0805BRE07215KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRE07215KL
Internal Part NumberEIS-RT0805BRE07215KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)215k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRE07215KL
Related LinksRT0805BR, RT0805BRE07215KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRE07215KL Details Description
Related parts for RT0805BRE07215KL
CONN HEADER .100 SINGL STR 1POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 2000PSIS 1.2 5V datasheet.pdf
CABLE LVDS PANEL 460MM ROHS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
COMMON MODE CHOKE 150 UH 25% datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GATE DRIVER 14LGA datasheet.pdf
CAP CER 8800PF 10KV SCREW datasheet.pdf