Yageo RT0805BRE07221KL
RT0805BRE07221KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRE07221KL
Brief Description
RES SMD 221K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRE07221KL.pdf
Availability of RT0805BRE07221KL
QUANTITY
RT0805BRE07221KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRE07221KL
Internal Part NumberEIS-RT0805BRE07221KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)221k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRE07221KL
Related LinksRT0805BR, RT0805BRE07221KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRE07221KL Details Description
Related parts for RT0805BRE07221KL
SW ROTARY 16POS HEX SHAFT 30V datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 26PS GOLD WW R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN COVER FOR 40POS PLUG datasheet.pdf
SEAL RING FOR CB 36 O/R datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
XCEDE 3W LEFT 4PVH 4COL datasheet.pdf