Yageo RT0805BRE0723R7L
RT0805BRE0723R7L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRE0723R7L
Brief Description
RES SMD 23.7 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRE0723R7L.pdf
Availability of RT0805BRE0723R7L
QUANTITY
RT0805BRE0723R7L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRE0723R7L
Internal Part NumberEIS-RT0805BRE0723R7L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)23.7
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRE0723R7L
Related LinksRT0805BR, RT0805BRE0723R7L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRE0723R7L Details Description
Related parts for RT0805BRE0723R7L
RES SMD 3.6K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 110V datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V/ADJ 3A 8SOP datasheet.pdf
CONN HEADER BP 150POS 10COL GOLD datasheet.pdf
SENSOR TEMP SENSORPATH 8VSSOP datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 10NS 48CABGA datasheet.pdf
MICRO 51 PIN 120"RBW JACKS datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 3.1A 32.4 MOHM datasheet.pdf