Yageo RT0805BRE07270KL
RT0805BRE07270KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRE07270KL
Brief Description
RES SMD 270K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRE07270KL.pdf
Availability of RT0805BRE07270KL
QUANTITY
RT0805BRE07270KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRE07270KL
Internal Part NumberEIS-RT0805BRE07270KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)270k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRE07270KL
Related LinksRT0805BR, RT0805BRE07270KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRE07270KL Details Description
Related parts for RT0805BRE07270KL
PLUG HOLE .250"DIA STEEL 6 PRONG datasheet.pdf
BATTERY PACK 2.4V 2450MAH NIMH datasheet.pdf
IC GATE NOR 6CH 2-INP 20-SOIC datasheet.pdf
IC BUFF DVR 16BIT N-INV 48TSSOP datasheet.pdf
FUSE 125MA 125VAC RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 9A 125V datasheet.pdf
CAP CER 150PF 1KV N750 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 2.7A 35 MOHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MNT SKT datasheet.pdf