Yageo RT0805BRE072K05L
RT0805BRE072K05L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRE072K05L
Brief Description
RES SMD 2.05K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRE072K05L.pdf
Availability of RT0805BRE072K05L
QUANTITY
RT0805BRE072K05L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRE072K05L
Internal Part NumberEIS-RT0805BRE072K05L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.05k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRE072K05L
Related LinksRT0805BR, RT0805BRE072K05L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRE072K05L Details Description
Related parts for RT0805BRE072K05L
VARISTOR 42V 250A DISC 5MM datasheet.pdf
RES SMD 102 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 15-20 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
K8324B TOOL KIT datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf