Yageo RT0805BRE0731R6L
RT0805BRE0731R6L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRE0731R6L
Brief Description
RES SMD 31.6 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRE0731R6L.pdf
Availability of RT0805BRE0731R6L
QUANTITY
RT0805BRE0731R6L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRE0731R6L
Internal Part NumberEIS-RT0805BRE0731R6L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)31.6
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRE0731R6L
Related LinksRT0805BR, RT0805BRE0731R6L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRE0731R6L Details Description
Related parts for RT0805BRE0731R6L
REG 2.5V 6A 12VIN ADJ HZ 12SIP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 16A 125V datasheet.pdf
RES MO 1W 100K OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
WRENCH SET COMBO 5/16"-1" datasheet.pdf
CONN JACKSCREW STAINLESS STEEL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 0.36 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 1A 600VAC datasheet.pdf
CONN BOOT FOR F TYPE PLUGS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf