Yageo RT0805BRE07383KL
RT0805BRE07383KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRE07383KL
Brief Description
RES SMD 383K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRE07383KL.pdf
Availability of RT0805BRE07383KL
QUANTITY
RT0805BRE07383KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRE07383KL
Internal Part NumberEIS-RT0805BRE07383KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)383k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRE07383KL
Related LinksRT0805BR, RT0805BRE07383KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRE07383KL Details Description
Related parts for RT0805BRE07383KL
CONN HEADER VERT 7POS .100 TIN datasheet.pdf
CAP FILM 6800PF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY DL GOLD 30POS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 140 OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
XG4 18AWG 16/30 6C SHLD 300V datasheet.pdf