Yageo RT0805BRE0739RL
RT0805BRE0739RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRE0739RL
Brief Description
RES SMD 39 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRE0739RL.pdf
Availability of RT0805BRE0739RL
QUANTITY
RT0805BRE0739RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRE0739RL
Internal Part NumberEIS-RT0805BRE0739RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)39
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRE0739RL
Related LinksRT0805B, RT0805BRE0739RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRE0739RL Details Description
Related parts for RT0805BRE0739RL
ACCELEROMETER 1.5V LOW FREQ RESP datasheet.pdf
CONN MEMORY SCKT 200POS R/A SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
RES 251K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 392K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.33 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
.098 ST FRIC LOCK HEADER datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT datasheet.pdf
TERM BLOCK COVER datasheet.pdf
TV 18C MIXED TWIN SKT J/N RECP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 75W datasheet.pdf