Yageo RT0805BRE073K01L
RT0805BRE073K01L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRE073K01L
Brief Description
RES SMD 3.01K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRE073K01L.pdf
Availability of RT0805BRE073K01L
QUANTITY
RT0805BRE073K01L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRE073K01L
Internal Part NumberEIS-RT0805BRE073K01L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.01k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRE073K01L
Related LinksRT0805BR, RT0805BRE073K01L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRE073K01L Details Description
Related parts for RT0805BRE073K01L
IC OPAMP GP 2.25MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.24K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
IC PWR MGMT W/CHARGER 48WQFN datasheet.pdf
RES 120 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 7.62MM BK datasheet.pdf
RES 20K OHM .3W .01% RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20% 15V 2915 datasheet.pdf