Yageo RT0805BRE07402RL
RT0805BRE07402RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRE07402RL
Brief Description
RES SMD 402 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRE07402RL.pdf
Availability of RT0805BRE07402RL
QUANTITY
RT0805BRE07402RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRE07402RL
Internal Part NumberEIS-RT0805BRE07402RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)402
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRE07402RL
Related LinksRT0805BR, RT0805BRE07402RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRE07402RL Details Description
Related parts for RT0805BRE07402RL
IDC CABLE- AKP26A/ AE26M / X datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CBS "U" STYLE FLEX 1" datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST US8 datasheet.pdf
RES SMD 43.2K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
PANEL INDICATOR INCAND 10V AMBER datasheet.pdf
CONN RECEPT HOUSING 16POS ZPD datasheet.pdf
BUTTON FOR SWES AND INDICATORS datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf
RES 350 OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf