Yageo RT0805BRE0740R2L
RT0805BRE0740R2L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRE0740R2L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 40.2 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRE0740R2L.pdf
Availability of RT0805BRE0740R2L
QUANTITY
RT0805BRE0740R2L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRE0740R2L
Internal Part NumberEIS-RT0805BRE0740R2L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)40.2
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRE0740R2L
Related LinksRT0805BR, RT0805BRE0740R2L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRE0740R2L Details Description
Related parts for RT0805BRE0740R2L
IC DELAY LINE 25NS 8UMAX datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.5A DPAK datasheet.pdf
IC MMIC AMP LNA 18GHZ-32GHZ 8SMD datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle/Tab 14-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS INLINE W/PIN datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 1A 120 MOHM SMD datasheet.pdf
IC REG LDO -15V 0.1A 8SOIC datasheet.pdf