Yageo RT0805BRE07432KL
RT0805BRE07432KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRE07432KL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 432K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRE07432KL.pdf
Availability of RT0805BRE07432KL
QUANTITY
RT0805BRE07432KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRE07432KL
Internal Part NumberEIS-RT0805BRE07432KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)432k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRE07432KL
Related LinksRT0805BR, RT0805BRE07432KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRE07432KL Details Description
Related parts for RT0805BRE07432KL
DC/DC CONVERTER 3.6V 29W datasheet.pdf
SENSOR 1000PSIS 1/4 NPT 4-20 MA datasheet.pdf
TVS DIODE 3VWM SOD882 datasheet.pdf
RES SMD 124K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES 976 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
SWITCH LIMIT EXPLOSION PROOF datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 1.86A 288 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 8.2MH 130MA 20.8 OHM datasheet.pdf