Yageo RT0805BRE0748R7L
RT0805BRE0748R7L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRE0748R7L
Brief Description
RES SMD 48.7 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRE0748R7L.pdf
Availability of RT0805BRE0748R7L
QUANTITY
RT0805BRE0748R7L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRE0748R7L
Internal Part NumberEIS-RT0805BRE0748R7L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)48.7
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRE0748R7L
Related LinksRT0805BR, RT0805BRE0748R7L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRE0748R7L Details Description
Related parts for RT0805BRE0748R7L
IC EEPROM 256KBIT 400KHZ 8MSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC CLK BUFFER ZD STD DRV 16-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONN HEADER SMD GOLD 50POS datasheet.pdf
BOBBIN COIL FORMER RM 14 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf