Yageo RT0805BRE07499KL
RT0805BRE07499KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRE07499KL
Brief Description
RES SMD 499K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRE07499KL.pdf
Availability of RT0805BRE07499KL
QUANTITY
RT0805BRE07499KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRE07499KL
Internal Part NumberEIS-RT0805BRE07499KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRE07499KL
Related LinksRT0805BR, RT0805BRE07499KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRE07499KL Details Description
Related parts for RT0805BRE07499KL
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 8-SOIC datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 13.5-17 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
RES SMD 1.37M OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 5VOUT 25W datasheet.pdf