Yageo RT0805BRE0749K9L
RT0805BRE0749K9L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRE0749K9L
Brief Description
RES SMD 49.9K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRE0749K9L.pdf
Availability of RT0805BRE0749K9L
QUANTITY
RT0805BRE0749K9L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRE0749K9L
Internal Part NumberEIS-RT0805BRE0749K9L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)49.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRE0749K9L
Related LinksRT0805BR, RT0805BRE0749K9L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRE0749K9L Details Description
Related parts for RT0805BRE0749K9L
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 20DIP datasheet.pdf
RES SMD 0.33 OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
MICRO 15POS SKT 10" datasheet.pdf
RELAY CONTACTOR 3PST 12A 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
HEATSHRINK 1/2"-6" BLACK datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
TVS DIODE 22VWM 34.5VC DO-214AC datasheet.pdf
TV 99C MIXED(TWIN) PIN J/N REC datasheet.pdf
CAP 220 UF 20% 6.3 V datasheet.pdf