Yageo RT0805BRE0751RL
RT0805BRE0751RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRE0751RL
Brief Description
RES SMD 51 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRE0751RL.pdf
Availability of RT0805BRE0751RL
QUANTITY
RT0805BRE0751RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRE0751RL
Internal Part NumberEIS-RT0805BRE0751RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRE0751RL
Related LinksRT0805B, RT0805BRE0751RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRE0751RL Details Description
Related parts for RT0805BRE0751RL
CONN BNC JACK STR 50 OHM PCB datasheet.pdf
FUSE 630A 690V 3GKN/50 AR UC datasheet.pdf
FUSE GLASS 7A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
IC FPS SWITCH DVDP/STB TO-220F-4 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
IC PWR DIST SW USB 1CH 8MSOP datasheet.pdf
RES 61.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
H48-6 21X15X13MM W/ADH datasheet.pdf
ANT YAGI NLOS 14DBI 18" N FEM datasheet.pdf
IGBT 1200V 50A 192W TO247-3 datasheet.pdf